LIBRA FETARE NE PDF

në të gjitha xhamitë e Kosovës, me urdhër të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës do të ligjërohet për ruajtjen e sigurisë dhe rëndësisë së saj fetare e. Me aktivitete të larmishme, në bibliotekën “Hivzi Sulejmani”, u shënua Dita botërore e pa marrë parasysh kombësinë, moshën, gjininë apo përkatësinë fetare. libra fetare islame pdf viewer. Quote. Postby Just» Tue Aug 28, am. Looking for libra fetare islame pdf viewer. Will be grateful for any help! Top.

Author: Shakazshura Mukazahn
Country: Greece
Language: English (Spanish)
Genre: Relationship
Published (Last): 5 September 2007
Pages: 95
PDF File Size: 2.74 Mb
ePub File Size: 1.83 Mb
ISBN: 773-1-28997-207-8
Downloads: 15232
Price: Free* [*Free Regsitration Required]
Uploader: Dougrel

Letra u botua nga Dr. Si gjithmone,jashtqitjet e kombit,gomeret qe pellasin ne kopene e pedofilit Janullapos,nuk gjejne nje fjale fetsre martiret e kombit shqiptare,por vazhdojn akoma me avazin grek te dasive fetare. Ptyh rrace e keqe! Apo ke ndonje kusheri nga keta? Parajmerimi autorit dhe mesazhi martireve eshte se,kisha greke eshte armikja e kombit shqiptare.

Juve te tre komentuesat ne fillim te komenteve mund te jeni ortodokse,por Jo Ortodokse shqiptare! Turp eshte kur iqesh si shqiptar dhe urren Shqiptaret! Juve nuk I urreni vetem Shqiptaret myslymane qe kjogje eshte idotesi te urresh Vellane tend Te gjakut,se ai ka nje fe tjeter por edhe ata kristiane Ortodokse qe Jane kunder politikes antishqiptare qe ndjek qeveria dhe kisha greke. Sunitoshqipfolesit mor korrak i baba Mondit kane qene llumi i shqiperise dhe perhere kane nxjerre vec tradhtare,kulake[nje nga keta edhe gjishi yt],beqira e te tredhur……….

Ne pergjithesi me pelqejne komentet e tua, por kete here me duhet te te them se fare nuk pajtohem me ty kur thua qe udheheqesit komuniste jane plejada me e madhe e shqiptareve dhe e shqiptarizmes. Per mendimin tim ata ishin nje e keqe shume e madhe qe Shqiperine e bene nder vendet me diktatoriale te botes.

Keta jane shqiptare te kishes ortodokse fanoliste libar i mallkuar i librra te se pabeseve te kishes se janullatosit. Ngelshi kotruve mbas vdekjes!

Tukofagos i paske vene vetes emrin zoografi irthan, cfardo emri te ndryshosh, era jote e qelbur vjen nga larg ore coban i kthyer ne grek. Greket ju duan vetem per spiuna ate racen tuaj, se kote nuk thone andej, turko kallos, qe vllaho pistos, veneqi. Turq te mire dhe coban te beses nuk ka.

Zhduku nga forumi dhe mos u bjere me qafe shqiptareve, se lopet dhe delet e tyre keni rruajtur, se ato leke qe merr nga shovinistet grek prej unde he te dalin. Pse ky hije njeriu panderprer fyen dhe perqane pa pusho asnjihere. Ishalla te zbulojme njihere e pastaj shohim …. Pasardhes i vrasesve te ketij patrioti do jesh dhe ti sepse edhe ata si puna jote trushperlare qe leshojne helm me fjalet e bukura te gjuhes ishin….

Tourkopoutsofagos Pasardhes i vrasesve te ketij patrioti do jesh dhe ti sepse edhe ata si puna jote trushperlare qe leshojne helm me fjalet e bukura te gjuhes tone shqipe ishin…. Diturine e Shqiperise shumica Ortodokse keni dashur ta shfarosni juju pra vellezerit e se njejtes fe ne bashkepunim me turkmongolat.

Do te rroje perjete At Stath Melani, prifti ortodoks shqiptar, qe luftoi me arme kunder grekerve kriminele. Ai e mbrojti Permetin dhe priftat greke paguan dhe bekuan disa te vemje tradhetare te zgjebosura per ta vrare pas shpine At Stath Melanin. Shpirti i tij shqiptar eshte i levduem perjete. Llbra qe me lartesine,kujtesen,historine qe pasqyron,nuk le vend per koment. Dua ti shtoj dicka kesaj historie, pasi nje nga te paret e mi qe ka qene mik dhe bashkeluftetar i At Stathit dhe Mihal Gramenos, ne lufte kunder grekeve ne Mesare e Biovizhde, kunder turqeve ne Permet e Kolonje dhe kunder haxhi qamilisteve ne Berat, na ka lene disa fjale.

E po i tregoj jo per lbra por per te gjithe komentuesit qe helmatisin kunder ortodokseve shqiptare dhe vllenjve po shqiptare. E gjithe ceta e tij perbehej nga ortodokse permetare dhe vllenj te zonave Shqeri e Dangelli.

E vertete qe u vra nga nje i krishtere shqiptar por ama hakun ja morri po nje ortodoks shqiptar, me emrin Josif Budo. Budo i lbra ne bese nga Josif Surropulli si te njohur me pare, e ekzektutoi ne te njejten menyre Josif Suropullin.

Nuk e di cfare ka ndodhur me levruesit e historise lokale te Permetit qe patriotin Josif Budo e shume te tjere, nuk i kane permendur kurre. Por lavdi Zotit qe keto jane ruajtur dhe transmetuar nga te paret tane. Autori ben mire te levroje me shume mes banoreve te Permetit se do te gjej dhe te krishterin tjeter nga Permeti qe morri hakun e bektashiut patriot permetar Nexhip Benja.

Te lumte per informimin, por duhet punuar me shume e shkruar me shume qe te informohet populli jo vetem sot,por edhe per brezat qe do te vijne. Duhet ta kuptojne te gjithe Shqiptaret se greku, serbi,turku, jane kundra shqiptarizmit, dhe mundohen me na perca me anen e fese, sa myslimane aq ortodokse. Na duhet te kuptojme se kemi kulturen tone, gjuhen tone, atdheune tone, qe fatkeqesisht nje pjese e madhe eshte akoma ne duart e armikut.

  HLEDN ALJAKY PDF

Duhen ndaluar me cdo kusht ngritja e insitucioneve qofshin edhe fetare nga te huajte ne shqiperidhe cdo intitucion duhet te drejtohet vetem nga patriote shqiptare.

Jemi nje popull dhe flasim nje gjuhe. Gjuha jone e bukur duhet te na bashkoje e ti tregojme brezave qe do te vijne historite mbi trimerite e te pareve tane. Bashkohuni o popull se jeni nje gjak. Ashtu duhet te jete. Me vjen mire qe Prof. Kotani, te cilin kam patur rastin ta takoj personalisht ne Shqerine time te dashur te Permetit, sjell fakte per keta patriote te shquar shqiptare, qe edhe nen kercenimin e jetes se tyre prej dhunes greke vune veten ne sherbim te gjuhes sone te bukur shqipe si dhe popullit te saj te bekuar.

At Stath Melani nuk e vrau nje shqiptar i besimit ortodoks por Josif Sorropulli, nje coban nga fshati Sorropull i Dangellise se Permetit i cili banonte ne Greqi dhe vinte shpesh ne fshat.

Ai u pagua nga greket per te vrare priftin e Melanit te cilit ky i zuri pusi kur po vinte te meshonte ne kishen e fshatit. Kjo vrasje e At Stath Melanin zemeroi te gjithe shqiptaret te cilet e gjeten dhe e vrane mbas nje muaji ne greqi. Keto fjale na i thoshte gjithmon gjyshja ime e cila ishte nga zona e dangellise se permetit, dhe na kujtonte shpesh se fwtare i saj dhe stergjyshi jone ishte prift dhe greket erdhen per ta vrare, por ky e mori vesh lajmin, dhe fshati u ngrit ne kembe me arme dhe andartet lkbra u kthyen mbrapsh, por duke thirrur do te gjejme oh papul.

Jo rastesisht disa qytete ne jug kane qene djepe te qyteterimit dhe kultures kombetare. Patriotet te shumte kane dale nga shkollat ortodokse qe nuk kane lidhje fare me greket, perkundrazi jane perpjekur te sjellin libra shqip e te hapin shkolla ku te mesohej gjuha meme. Jo rastesisht ne Korce u hap mesonjetorja e pare shqipe.

Biblioteka dhe Galeri | COD

Nderime per te paret,dhane dhe jeten per atdhe,kto ti lexojne politikanet e sotem dhe te kuptojne se kane dale ne krye per te dhene dhe jo per te gerryer.

Keto rrjeshta te ketij artikulli duhet te futen patjeter ne cdo tekst historie te te gjitha shkollave Shqiptare! Urrejtja kunder feare qofte e perjetshme, deri sa te shfaroset kjo rrace e ndyre parazitesh!

Per tfg je nje lbira shqiptar dhe kete e tregon ne cdo cast. Nuk e di ne e ben falas ose paguesh nje gje po te them se liba je e feare shum mir po nuk merremi me qelbesira si ti qe nuk kan njohur babane.

Do te marresh kak tek nje komb qe ne gjith ekzistencen e tyre jan vetmbrojtur. Ate gjuh te piset do ta presin te jesh i sigurt po do jen dhembet e tua.

Ne qoftese ngjarjet historike do te trajtohen si nje roman artistik ku disa fakte historike apo personazhe reale te kohes nderthuren me fantazine e lbira atehere i largohemi shume realitetit te qe u zhvilluan ngjarjet.

Kur ne liba te shek. XIX popujt e Ballkanit filluan shkeputjen nga perandoria osmane duke nisur nga serbet, ne revolucionin grek per pavaresi nje ndihme dhe pjesemarrje te madhe kishin jo vetem popullsite arvanitase, por edhe vullnetare nga territore shqipefolese, ortodoks dhe mysliman. Duhet theksuar se shume garnizone ushtarake otomane u shkaterruan edhe per faktin se shume nga shqiptaret myslimane dezertuan dhe nje pjese e mire e tyre ju bashkua revolucionit.

Reformat e Tanzimatit qe u perpoq Porta e Madhe per te mbajtur gjalle perandorine ne vilajetet e ngelura ende nen kontrollin e saj solli me teper pakenaqesi tek feudalet vendas te cileve ju zvogeluan pushtetet, por dhe nje varferi akoma me te madhe tek fshataresia ku taksat ishin bere edhe me te renda.

Percaktimi i popullsive myslimane ne turq, ortodokse ne grek dhe katolike ne latin italian i lejonte atyre mundesine e shkollimit ne gjuhet perkatese, por sigurisht jo shqipe qe nuk kishte akoma nje alfabet te saj.

Ne keto situata kur ndjenja kombetare ishte akoma ne fazen embrionike per nje Rilindje, endrra idea e madhepar per nje Greqi te Madhe, sidomos mbas revolucionit grek, shikohej si nje realitet dhe nje shprese jo vetem tek popullsia ortodokse grekefolese, por edhe shqipefolese. Shume patriot shqiptare qe kerkonin shkeputjen nga perandoria otomane e shikonin si nje zgjidhje te mundshme edhe bashkepunimin me shtetin e ri grek dhe krijimin e nje shteti shqiptaro-grek te ngjashem me ate te Austro-Hungarise.

Nje nga ata qe punoj diplomatikisht qe prej viteve per nje bashkepunim te mundshemshte ne vazhdimin e revolucionit edhe ne territoret shqiptare si livra krijimin e nje shteti te perbashket shqiptaro-grek me njohjen e dy parlamenteve, gjykatave, ushtrive, gjuheve, besimeve, etj ishte dhe Fetzre Qemali.

Ne situatat e atehershme me nje perandori ne kalbje kjo gje mund te behej e realizueshme fetate dhene mundesine e krijimit te nje territori shqiptar te pavarur ndoshta dy here me te madh se shteti i sotem shqiptar dhe sigurisht nje kufizim te zgjerimit te popujve sllav libda veri, veri-perendim e veri-lindje te Shqiperise. Kjo ndoshta gjithashtu mund te krjonte nje shtet shume here me te stabilizuar se Shqiperia e viteve te pas-pavaresise dhe libda ndoshta nuk do te ishim pjese e sistemit komunist te mbas Luftes II Boterore qe na groposi ne nje nga vendet me te prapambetura te Europes dhe qe vazhdojme te jemi akoma!

  CALCULO CON GEOMETRIA ANALITICA LARSON HOSTETLER PDF

Welcome to islamicbook

Qe per mendimin tim do ishte nje arritje historike duke qene dy popujt shume te ngjashem ne historikulture e tradita e duke qene te vetmit popuj autokton ne kte gadishull. I vetmi problem teknik ishte se kush do administronte Epirin! Por pengesa me e madhe ishin shumica e feudaleve shqiptare te Shqiperise se mesme dhe te veriut qe nuk deshironin nje shkeputje nga perandoria otomane.

Kjo vazhdoj edhe mbas pavaresise lirba po keta ndoqen Ismail Qemalin, Princ Vidin, kthimin e territoreve shqiptare te pakten deri ne vitin ne protektorat te vendeve perendimore dhe vendeve fqinje dhe me pas po keta Zogu qe e futi kete vend nen thundren e fashizmit italian dhe qe perfundoj me pushtimin fetxre Shqiperise. Serbet dhe greket kerkonin zhdukjen e rraces tone nga faqja e dheut, italianet dhe austro-hungarezet,pushtimin e Shqiperise. Fakti,qe greket nuk shihnin si armiq jo vetem katoliket dhe myslimanet shqiptare,por edhe ortodokset shqiptare,eshte i qarte qellimi,zhdukja nga faqja e dheut e rraces shqiptare.

Online English Turkish and Multilingual Dictionary 20+ million words and idioms.

Marrveshja e Ismail Qemalit me greket,ka qene ne nivel shoqate para pavaresise dhe jo shtetrore,pra nuk kishte fuqi juridike ne zbatim. Prandaj nje marrveshje e tille do te ishte vetvrasje. Ismail Qemali ka qene martuar me greke jam nga fshati i gruas ku fetaree mund te jete ndikuar. Prandaj jan te demshme lidhjet me greket. Marrveshja me greket permbante mesimin e gjuhes shqipe,por ne Kishat ortodokse meshat duhet te ishin ne greqisht gjuhen fetare.

Shkaku,indetiteti fetare me i fuqishem se ai rracor. Por Ismail Qemali me siguri nuk e ka ditur se gati vjet para marrveshjes se tij me greket,Kisha greke e kishte filluar misonin e saj per zhdukjen e gjuhes shqipe me Kozma Etolanin,qe bastardet e sotem duan ta bejne shenjtor,kur ne fakt ishte feyare. E pergjithshmja e habitatit te atij hibritit me siper Klimax qe mban nje nickname qe e indetifikon si grek,eshte se mohojn krimet greke dhe te Kishes se saj ndaj kombit shqiptare,dhe me fort ndaj shqiptareve ortodoks.

Ka ndonje fjale nga Klimax per martiret shqiptare vrare nga Kisha greke? Te ashtuquajturit greke,sebashku me bastardet filogrek qe kan shitur nderin per Euro,nuk kan shprehur pendese ne asnje koh per krimet ndaj shqiptareve,qe te lajne shpirtin pis te zi,por vazhdojn avazin e vjeter.

Sesli Sözlük – libra

Kisha greke ose sherbimi i fshehte grek,kishte percaktuar me koh partneret strategjike te saj qe vazhdojne te jene edhe sot serbet.

Dhe me keto njerez,ne shqiptaret duhet te ndertojm ura miqesie?! Qe nga koha e pavaresise se Shqiperise e deri me sot,Greqia nuk ka reshtur me politiken e saj armiqesore ndaj kombit shqiptar.

Vetem banoret shqiptare te Thrakes Shqiptaret ne Evro-Arvanite jan gati 30 mije. Kan bere nje kerkese per mesimin e gjuhes shqipe para 28 vitesh,por akoma nuk kan marre pergjigje. Ore djem mo ma kini pare gjekundi ate motren e tfgs-se se po breth me te emen e deshiron ti pagezoj me patjeter.

Per hater te tfgs qe slen momend pa lef per esap te janulles, une po e bej kete sakrifice duke i pagezuar mbare e mbrapsh sa ere te duan mjafton qe TFGS te vazhdoje zanatin e kurves se bythepaguarit i qete. Sikur te kete me shume se nje moter aq me mire per te po i bej zbritje,fundja po i pagezoj edhe gradis se su be qameti. Ky kurva i eladhes e meriton kete nder.

Kot mundoheni te shpifni ,Greket dhe ortodoksit shqiptare kane qene jane dhe do jene miq dhe vllezer sa te jete kjo toke,te gjthe keta heronj qe permendni qe jane te besimit ortodoks nqs jane vrare jane vrare nga korrraket e zinj muslimane dhe kane luftuar vetem kundra tyre dhe jo kunder vllezerve greke.

Kot e keni ne ortodokset e dime te verteten e dime ke kemi miq dhe armiq. Ortodoks i thjesht, mos je gje ai turkofagosi qe ke ndryshuar emrin, se si fjalet e tij po me duken!! Ne Shqiptaret e besimit ortodoks nuk jemi vellezer me greket,po me te gjithe shqiptaret qe besojne ose jo ne fe, ata qe i thone bukes, buke, dhe jo pesomi. Feja nuk ka te beje me etnicitetin.